Zaplecze Muzyka

BLOG


Warning: Undefined array key "icon" in /home/users/rzym2020/public_html/zapleczemuzyka.pl/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /home/users/rzym2020/public_html/zapleczemuzyka.pl/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

ZAPRASZAMY DO LEKTURY

Sceniczne Dodatki – Gadżety, Ubrania i Instrumenty cz. 1

Na muzycznej scenie, drugoplanową, ale równie ważną rolę odgrywa wizerunek artysty, w tym jego strój, instrumenty i gadżety sceniczne, których używa. Często te elementy stają się integralną częścią wizerunku artysty. Dlatego warto przyjrzeć się niektórym unikalnym dodatkom, które na przykład rockowi giganci wykorzystywali na scenie i które na zawsze pozostały w pamięci ich fanów.

 

Freddie Mercury i połowa statywu mikrofonowego

 

Freddie Mercury charyzmatyczny wokalista zespołu Queen, do tej pory  rozpoznawany jest na całym świecie dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom wokalnym. Poza tym jego postać była kojarzona z jego nietypowym uzębieniem (miał dwa rzędy zębów!) i wąsami, które zaczął nosić w latach 80-tych. Podczas występów miał jeszcze jeden atrybut. Ze złamanego statywu mikrofonowego uczynił swój ikoniczny gadżet sceniczny.

Pech chciał, że statyw złamał się podczas jednego z pierwszych koncertów zespołu. Gdy to się stało, Freddie chwycił jego górną część i dokończył występ w ten sposób. Okazało się, że jest to dla niego wygodne i dodaje ekstrawagancji, dlatego później już zawsze go używał. Ten nietypowy gadżet podkreślał jego charakterystyczny styl. Połączenie jego ubioru, fenomenalnej muzyki rockowej i tego niezwykłego statywu tworzyło dodatni, unikalny charakter zespołu Queen.

Bryan May i gitara Red Special

 

Bryan May, czyli legendarny gitarzysta Queen, również wnosił swój wkład w sceniczny wizerunek zespołu. Jego osobista gitara elektryczna, znana jako Red Special lub Fireplace, stała się niemal tak rozpoznawalna jak on sam.

May, z pomocą swojego ojca, zbudował tę gitarę, mając zaledwie 16 lat, ponieważ nie mógł sobie pozwolić na zakup gitary renomowanej marki. Do jej zbudowania użyli nietypowych materiałów, w tym części starej drewnianej obudowy kominka, stąd też nazwa „Fireplace.” Jednak to nie tylko wygląd instrumentu, ale przede wszystkim jego brzmienie przyciągało uwagę. Unikalny dźwięk Red Special stał się kluczowym elementem stylu Queen i wzbogacał brzmienie każdego albumu i koncertu. W dodatku wielu fanów do tej pory próbuje stworzyć równie niepowtarzalne dzieło. 

 

Angus Young i szkolny mundurek

 

Gitarzysta Angus Young z AC/DC wprowadził niekonwencjonalny element do swojego scenicznego wizerunku-charakterystyczny szkolny mundurek i tornister. Do tego skakał w tym stroju po scenie jak szalony (na początku tylko dlatego, żeby nie został trafiony jakimś elementem rzuconym z widowni).

Już na wczesnym etapie kariery AC/DC Angus Young występował w mundurku szkolnym z tornistrem na scenie. Początkowo nie była to jego własna koncepcja, ale z czasem zauważył, że przyciąga ona uwagę widzów. Jego wyjątkowy ubiór stał się stałym elementem jego wystąpień i przyczynił się do rozpoznawalności zespołu.

Brian Johnson i kaszkiet

 

Brian Johnson, wokalista AC/DC, to kolejna legenda rocka, której wizerunek sceniczny jest ponadczasowy. W tym wypadku to kaszkiet stał się symbolem artysty. Historia tego kaszkietu jest całkiem zwyczajna. Był to prezent, dzięki któremu Brian mógł sobie poradzić z potem, który spływając mu po twarzy drażnił jego oczy.

To charakterystyczne nakrycie głowy nie tylko dodawało uroku, ale także pomagało Brianowi Johnsonowi przetrwać trudne warunki koncertów. Kaszkiet stał się nieodłączną częścią jego wizerunku i zdobył uznanie fanów.

 

Slash i cylinder

 

Gitarzysta Slash z zespołu Guns N’ Roses to kolejna postać, której nie da się pamiętać inaczej – charakterystyczny cylinder, ciemne okulary, papieros w ustach to elementy, które są integralną częścią jego stylu.

Slash nosił cylinder od początku swojej kariery i stał się on nieodłącznym atrybutem jego występów. Choć ten nietypowy look nie był dokładnie zaplanowany, to stał się symbolem postaci i znacznie przyczynił się do rozpoznawalności Guns N’ Roses. Slash kupił go i uznał, że dobrze się w nim czuje więc postanowił w nim występować. Dodatkowo często można było go zobaczyć z papierosem. Artysta palił sporo, żeby nie powiedzieć, że ciągle i stworzył sobie obraz niegrzecznego i zbuntowanego chłopaka, który nie boi się żadnych konsekwencji.

 

Lemmy i niemieckie symbole na kapeluszu

 

Lemmy Kilmister, legenda zespołu Motorhead, to postać wręcz niezwykła w świecie rocka. Kapelusz z niemieckimi symbolami, który nosił, choć wywoływał nie jedną kontrowersję, był częścią jego wizerunku.

Lemmy podkreślał, że symbole te nie miały dla niego znaczenia politycznego, a kapelusz był jedynie elementem jego scenicznego wyrazu. Choć stracił ten znak rozpoznawczy – został  mu skradziony, to jego legenda żyje wśród fanów.

Podsumowując, sceniczne dodatki, ubrania i gadżety muzyczne, a nawet instrumenty, to nie tylko elementy stylu, ale także ważne składniki wyrazu artystycznego. Tworzą one niezapomniane wrażenia dla fanów i dodają niepowtarzalnego charakteru wystąpieniom wielkich artystów. Muzyka to nie tylko dźwięk, to także niepowtarzalny wizerunek i styl.

 

W kolejnej części artykułu skoncentrujemy się na akcesoriach i ubraniach gwiazd muzycznych, które stanowią nieodłączny element ich wyjątkowego stylu. Przyjrzymy się wyjątkowym wyborom takich artystów jak Jonathan Davis z Korn, który jest znany z niezwykłego statywu, Krzysztof Cugowski i jego charakterystycznych okularów przeciwsłonecznych, Grzegorz Markowski, który nie rozstaje się z tamburynem, Bruce Dickinson w niezwykłym mundurze konfederata, John Lennon i jego kultowym okularom typu „lenonki”, oraz Steve Vai, który jest znany z sygnowanej gitary Ibanez z wycięciem na dłoń. Odkryjemy, jak te elementy wpływają na ich wyjątkowy wizerunek sceniczny.